Kamudan Haber
Giriş Tarihi : 23-05-2023 16:17

Memurlara Verilen Zammın Çok Faydası Kalmadı! Enflasyon Zammı Bitirdi

Memurlar en son ocak ayında almış olduğu zammın şuan çok faydasını göremedi. Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında açıklanan enflasyonlar sonucu memurlara verilen zammın etkisi kayboldu. Memurların zamlardan çok fayda göremedi.

Memurlara Verilen Zammın Çok Faydası Kalmadı! Enflasyon Zammı Bitirdi

Memurlara seçimlere az bir süre kalan seyyanen zam gelir mi diye beklerken, Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında açıklanan enflasyon verileriyle aldıkları zamlardan pek bir fayda göremedi. 4 aydır açıklanan enflasyon verileri memur zamlarını yedi bitirdi.

Enflasyon verilerine bakacak olursak, Ocak ayında 6,65, Şubat ayında yüzde 3,15, Mart ayında yüzde 2,29, Nisana ayında ise 2,39 olarak açıklanan enflasyon verileriyle birlikte memurlar aldıkları zamlardan çok memnun olmamıştır.

2022 yılında enflasyon verileriyle birlikte memurlara yüzde 30 zam verilmişti. Son dönemde artan hayat pahalılığından dolayı verilen yüzde 30 eridi.

Yapılan toplu sözleşmeler gereği memurlar 2023 yılına ilk 4 ayına göre yüzde 8 zam alacak.

Enflasyon Zammının Çok faydası Kalmadı!

2023 yılının ilk 4 ayında enflasyon yüzde 15,20 oranında oldu. Memurlara verilen zam oranı aslında çok fayda sağlamadı. Memurların maaşları olduğu yerde sayıyor. Zam oranı düşünüldüğünde yüzde 6,68 enflasyon farkı ortaya çıktı.

Memurlara temmuz ayında yapılacak zam yüzdesi mayıs ve haziran aylarında açıklanacak enflasyon yüzdesiyle ortaya çıkacak. Memurlar temmuz ayında yapılacak zamlardan pek umutlu değil. Çükü verilen zam yüzdeleri aylar sonra eriyor.

Esma KOÇEsma KOÇ